Kısca bahsetmek gerekirse ModSecurity: Web siteleri ve sunucu güvenliği için kullanılan açık kaynak kodlu bir firewall sistemdir diyebiliriz. Web Application Firewall yani WAF Mod Security web sunucusuna gömülü sekilde çalışmaktadır  ve kullandıgınız ve ya yazdıgınız web uygulamaları için saldırı tespit ve engelleme görevini üstlenir.

WHM panel içerisinde de yer alan modesecurity’nin çeşitli  ücretli ve ücretsiz vendorları bulunmaktadır. Home >> Security Center >> ModSecurity™ Vendors bu adımı takip ederek vendor liste ulaşabilirsiniz.

Mod Security`nin diğer bir avantajı ise gerçek zamanlı veri analizi yapmasıdır.  Kullanıcıların uygulamalarınız üzerinde ve ya web sunucunuza baglandıgı andan itibaren gelen giden veriler üzerinde istediginiz kontrolleri yapabilir ve saldırı tespit ve önleme için anında müdahaleler yapmanıza yarayan kurallar yazabilirsiniz.
WHM-Panelde-Comodo-ModSecurity-Kuralı
Peki nasıl yapacağız? İlk olarak vendors bölümünden kullanmakta olduğunuz web server’a göre bir vendor yükleyebilirsiniz.

Sonrasında ModSecurity Vendor sayfasına döndüğünüzde ModSecurity Comodo ‘nun güvenlik duvarının Litspeed ya da Apache için eklendiğini görebilirsiniz.