cPanel'de Cron Job İşlemi Nasıl Yapılır?

Cron işi, gelecekte yürütülecek görevleri planlamak için kullanılan bir Linux komutudur. Bu normalde periyodik olarak gerçekleştirilen bir işi planlamak için kullanılır; Örneğin, her sabah bir bildirim göndermek için. Drupal ve WHMCS gibi bazı komut dosyaları, belirli işlevleri gerçekleştirmek için cron işlerini ayarlamanızı gerektirebilir.

Çoğu cron işi için üç bileşen mevcuttur:

Çağrılacak veya yürütülecek komut dosyası.
Komut dosyasını tekrar tekrar çalıştıran komut. Bu genellikle cpanel'de ayarlanır.
Çağrılan komut dosyasının ne yaptığına bağlı olarak komut dosyasının eylemi veya çıktısı. Cron işleri adı verilen komut dosyaları genellikle dosyaları veya veritabanlarını değiştirir. Ancak, e-posta bildirimleri göndermek gibi sunucudaki verileri değiştirmeyen başka görevleri de gerçekleştirebilirler.
Bir cron işinin kullanılmasını gerektiren çoğu komut dosyası, ayarlanması gerekenler hakkında size sık sık örnekler vererek özel talimatlar verecektir.

cPanel'de Cron Job İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak cPanel'e giriş yapın.

Gelişmiş sekmesinin altında yer alan Cron İşleri alanına tıklayın.

Ardından, cron çıktısını almak istediğiniz bir e-posta seçmeniz gerekir. Geçerli E-postanın yanında listelenen e-posta adresi geçerliyse, bırakmanız yeterlidir. Farklı bir e-posta adresi kullanmak istiyorsanız, E-posta'nın yanındaki form alanına adresi girin ve işiniz bittiğinde E-postayı Güncelle'yi tıklayın.

Yeni Cron İşi Ekle etiketli bölümde, hangi komutu çalıştırmak istediğinizi ve sıklığını belirtebilirsiniz. Komut etiketli alt form alanına istediğiniz komutu girerek başlayın. Burada herhangi bir Linux komutunu listeleyebilir veya belirli bir zamanda çalıştırmak istediğiniz bir dosyanız varsa, çalıştırmak istediğiniz dosyanın yolunu belirtmeniz yeterlidir
"Komut" form alanını vurgulayan Yeni Cron İş penceresi ekleyin

Ardından, Ortak Ayarlar etiketli form alanına geri dönün ve açılır menüde listelenen mevcut seçeneklerden komutun hangi frekansta çalışmasını istediğinizi seçin. Bu, seçiminize göre diğer zaman ayarlarını otomatik olarak güncelleyecektir
Yinelenen komutlar için "Ortak Ayarları" vurgulayan Yeni Cron İş penceresi ekleyin

Alternatif olarak, tek tek zaman ayarlarını yaparak yinelenen sıklığınızı manuel olarak girmeyi seçebilirsiniz. Dakika, Saat, Gün, Ay ve Hafta İçi, istediğiniz sonuçları elde etmek için değiştirilebilirsiniz.
Yinelenen komutlar için ayrı zaman ayarlarını vurgulayan Yeni Cron İş penceresi ekleyin.

Seçimlerinizi tamamladığınızda, işlemi tamamlamak için Yeni Cron işi Ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ve şimdi cPanel içindeki Cron İşleri aracını kullanarak bir komutu başarıyla planladınız. Ayarlanması gereken başka komutlarınız varsa, bu işlemi diğer komutlar için tekrarlamanız yeterlidir.