Linux işletim sistemine sahip sunucularınızda yer alan disklerinideki okuma ve yazma testlerini nasıl yapabileceğinizi bu içeriğimiz ile birlikte öğrenebilirsiniz. SSD'nin icadı, herkese daha hızlı bir depolama diskinin ne kadar fark yaratabileceğini gösterdi. Ve hız söz konusu olduğunda, disk hızını ölçme meselesi de var. PC depolama cihazınızı test etmek ilginizi çekebilir veya belki de VPS sağlayıcınızın gerçekten SSD depolama vaatlerini yerine getirip getirmediğini öğrenmek isteyebilirsiniz — bunlar ve diğer birçok nedenden dolayı, disk hızını ölçmek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

'Hız' olarak tek bir sayı elde etmek yerine, Sabit Disk Sürücüsü (HDD), Katı Hal Sürücüsü (SSD), SD kartlar ve USB bellek çubuğu gibi depolama cihazlarının gerçek dünyadaki hızını daha iyi temsil eden şeyi ölçmekle ilgileniyoruz. /flash sürücüler, vb. Her depolama aygıtı, belirli bir mali maliyetle belirli bir düzeyde verimlilik sağlar ve her birinin ne kadar hızlı olduğunu keşfetmek için farklı disk hız testleri yapacağız.

Bazı nedenlerle linux işletim sistemine sahip sunucunuzda Disk okuma ve yazma hız testi yapmak isteyebilirsiniz. Önce 1M blokluk 1024 count içeren 1 GB lık dosya oluşturulur, ve bu dosya ardından okutularak hem yazma hemde okuma testi yapılmış olur.

Disk yazma testi örnek komut;

sync; dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024; sync

Disk okuma testi örnek komut;