SEBEP # 1 - LiteSpeed Önbelleğinin kullanımı daha kolaydır
SEBEP # 2 - LiteSpeed Önbelleği DAHA hızlıdır
SEBEP #3 - Teknik nedenler

Dünya üzerinde en çok kullanılan Cache sistemlerinden olan Litespeed Cache ile son zamanlarda popüler olan Varnish Cache'i sizler için karşılaştırdık.

SEBEP # 1 - LiteSpeed Önbelleğinin kullanımı daha kolaydır

LiteSpeed önbelleğinin uygulanması ve yapılandırması daha kolaydır. Varnish ile bazı komut satırı şeyler yapmak zorundasınız, sistem yöneticileri için büyük zorluk olmasa da temel kullanıcılar için ciddi problemdir. Varnish Cache'de önbellek yapılandırmasını yapıp bunu tam olarak ayarlamak Litespeed'e oranla daha zordur. LiteSpeed önbelleği ise sizi yapılandırma noktasında uğraştırmaz. 

SEBEP # 2 - LiteSpeed Önbelleği DAHA hızlıdır

Önbellek noktasında Litespeed daha hızlı olmakla birlikte Varnish henüz her sunucu ile de uyumlu çalışabilen bir yazılım değildir. Hele ki bazı sunucularda Varnish bırakın yapılandırmayı, kurulum sürecinde bile ciddi hataları beraberinde getirmektedir. Diğer yandan, Litespeed tüm sunucu firmalarında ve neredeyse tüm işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde çalışabilmektedir.

SEBEP #3 - Teknik nedenler

Bilinenin aksine Varnish Cache, Litespeed'den daha eski yayımlanan bir teknolojidir. Bu Varnish tarafında avantaj oluşturması gerekirsen Varnish o dönem eski teknolojileri tamamlamak üzerine oluşturulan bir Cache sistemidir. Diğer yandan, Nginx'in Varnish'den daha hızlı olduğuna dair ciddi tartışmalar bile varken, Litespeed ile Varnish'i kıyaslamak birçok kişiye göre mantıksız gelmektedir.

Varnish açık kaynak bir altyapı olmasına rağmen Litespeed çok daha fazla geliştirici tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Varnish'in ücretsiz bir Cache sistemi olması en önemli avantajken Litespeed'de eskiye oranla pahalı bir Cache sistemi değildir. Diğer yandan, lisanslı Litespeed kullanmanız durumunda teknik destek almanız da LS'de çok daha kolaydır.